Gdy chcemy wyciąć drzewo

Forum mieszkańców Grajewa i okolic

Moderatorzy: toma, magnolia, Westley, markoz

Gdy chcemy wyciąć drzewo

Postprzez Henryk Mościbrodzki » 11 Kwi 2011, 23:24

Jeśli ktoś planuje wycięcie drzewa na swojej posesji, polecam ten artykuł:

"
W Polsce wycinka drzew bez zezwolenia jest nielegalna. I to wycinka nie tylko choinek. Także w przypadku, kiedy drzewo, które chcemy usunąć, stoi na terenie naszej prywatnej posesji. Nie należy się jednak przerażać, kiedy dowiadujemy się, iż niezbędne jest uzyskanie zezwolenia. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowany, biurokratyczny proces. Trzeba tylko wiedzieć do kogo i z jakim wnioskiem się zgłosić, abyśmy nie brali udziału – czasem nieświadomie – w procederze, jakim jest nielegalna wycinka drzew.
Wzór wniosku, który należy wypełnić, można znaleźć bez problemu w Internecie. Po podaniu wszystkim informacji zawartych w formularzu, należy go dostarczyć do urzędu gminy lub miasta, by wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogli wydać zezwolenie na usunięcie drzewa. Co prawda sytuacja trochę się komplikuje, kiedy drzewo przewidziane do usunięcia, znajduje się w rejestrze zabytków. Wówczas zwracamy się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o wydanie zgody.

Kiedy zgoda a kiedy zezwolenie ?

Prawda jest taka, że wycinka drzew bez zezwolenia – nawet na terenie naszej prywatnej posesji – grozi konsekwencjami natury finansowej. Za taki czyn, trzeba po prostu słono zapłacić. Tymczasem często wystarczy tylko zgłosić się do urzędu po bezpłatną zgodę na usunięcie niechcianego drzewa. Ważne jest również to, iż zazwyczaj nie zapłacimy za usunięcie drzewa lub krzewu. Opłata jest wymaga w sytuacji, kiedy usunięcie danego drzewa jest nam niezbędne w celu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kwestie te są jednak regulowane przez odpowiednie postanowienia władz. Wniosek więc jest tylko jeden – zanim przyjdzie nam do głowy nielegalna wycinka drzew warto zasięgnąć informacji i pofatygować się , by zdobyć zezwolenie na usunięcie.


Źródło: Przycinanie drzew - Erato
Henryk Mościbrodzki
 
Posty: 9
Rejestracja: 11 Kwi 2011, 23:10
Miejscowość: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Wróć do Grajewo i okolice

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron