strona startowa

Nasza delegacja złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości

Dodano dnia: styczeń 23, 2014 przez toma

 

Pamiętając o 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i 69. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej Grajewa delegacja Stowarzyszenia Lepsze Grajewo złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Grajewie.

Na zakończenie głos zabrał Zastępca Burmistrza Zygmunt Kruszyński, który przypomniał o bohaterskiej postawie powstańców oraz podziękował za tak liczne uczestnictwo w uroczystości. 

Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko tysiąc straconych, około 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tysięcy wyemigrowało.

Grajewo zostało oswobodzone spod okupacji niemieckiej 23 stycznia 1945 roku. W czasie wojny zginęło lub zaginęło ponad 5000 mieszkańców naszego miasta, a zniszczenia zabudowy sięgały 30%.